v      حسین آقای املاکی در بحبوحه نبرد آمد و فرمود سید بیا کار دارم و در حالی که از جیبش یک کالک کوچک درآورده و شروع کرد با سید حرف زدن، بعد از آن سید رو به بچه های پیاده کرد و گفت: ده الی پانزده نفر می خواهم که آماده مرگ باشند، خدایا انسان یاد آن کلام معصوم می افتد که در مراسم حج فرمود چقدر زیارت کننده زیاد است و حاجی کم است ، به هر حال تعدادی با او همراه شدند ولی بعد به خودش گفت که پشت سرم را نگاه کن، نگاه کردم دیدم دو نفر بیشتر نیست، از پهلو به دشمن که در داخل کانال بتونی بود حمله کرد و دوازده نفر آنها را کشت و باعث سقوط شهرک دوئیجی شد که قبل از آن تعداد زیادی از گردان ها نتوانستند آن را فتح کنند، سید یک تنه با خواست الهی موفق شد.

 

v      کربلای دو یکی از بزرگترین و مهمترین عملیات در طول جنگ بوده است و لشکر قدس جزیره بوبیان را می بایست از وجود دشمن پاک می کرد، لشکر به ماموریت اقدام نمود و دشمن آنقدر فشار آورده بود که بچه ها به حالت محاصره درآمده بودند و فرمانده هان لشکر دستور دادند که یک یا دو گروهان نیروی کمکی به آن جزیره فرستاده تا محاصره شکسته شود، حال می بایست دویست، سیصد نفر رزمنده را از میان هزاران تیر و خمپاره که دشمن دیوانه وار بر سر بچه ها می ریخت عبور دهند، به محض اعلام فرماندهان که چه کسی آمادگی دارد؟ سید مهدی  نقیبی راد  آمد و گفت: بنده اینکار را انجام می دهم و نیز با توکل به خدا شروع کرد و توانست نیروهای رزمنده را به جزیره مورد نظر برساند و دشمن را به عقب براند و آن جزیره را با سایر نیروها فتح نماید و بر افتخارات لشکر بیفزاید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۷ساعت 11:11  توسط   | 

v      شهید بهمن فاتحی ـ بندرانزلی

حمد و ستایش از آن خدایی است که راه حق و باطل را به ما شناساند و در هر قرنی مبلغی فرستاد. حمد و ستایش بیکران بر یکتای بی همتا، توانا، قیوم، رحمان و رحیم که به ما روزی، بندگی و اطاعت عطا کرد و گره مشکلات را برای ما گشود و راه و رسم زندگی را به ما آموخت. ای خدای بزرگ، از تو سپاسگزارم که به من پدر و مادری عنایت کردی که مرا بدین سان تربیت کند و پرورش دهند تا موفق شوم در راه رضای تو جان خود را فدا سازم. حمد و ستایش از آن صمدی است که برای سعادت و رستگاری ما اطاعت از خود، انبیاء و اولی الامر را واجب گردانید.

 

v      شهید محمدرضا حاتمی ـ رشت

خدایا تو می دانی که من در اول این عمر کوتاه چقدر گناه و معصیت کردم؛ چقدر از دستورات تو نافرمانی کردم و چقدر سخنان تو را نادیده گرفتم؛ اگر تو مرا نبخشی دیگر امیدی ندارم. ای امید ناامیدان و ای بخشنده مهربان من جز تو هیچ گونه امیدی ندارم و تنها امید من تویی و من از تو یاری می جویم که مرا نجات بدهی ای یاری دهنده بی کسان؛ امید است که در این راه مرا یاری فرمایی و کمکم کنی که جان خود را در راهت فدا کنم تا شاید کمکی به دین خود کرده باشم و به قول حضرت امام (ره)« من می روم ولی عبرتی می شوم برای دیگران» حمد و سپاس پروردگاری را سزاست که به بندگان خود بخشنده و مهربان است.

 

v      شهید مجید شیوعی ـ لنگرود

شکر خدایی را که سعادت بودن در جبهه و خدمت در راه حق و نرفتن زیر بار ذلت را به من داد این درس است که از مولایمان حسین (ع) آموختم.

خدایا اگر خلافی از من سر زده که نتوانستم همچون سربازانت رفتار کنم با رحمت خود با من رفتار کن و گناهان مرا ببخش و بیامرز. شکر می کنم خدای را که مرا در راه فرمانبری از حسین زمان، خمینی کبیر راهنمایی کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:38  توسط   | 

سردار شهید حسین املاکی

سردار شهید مهدی خوش سیرت

 سردار شهید هرمز ( میثم) محمدبیگلو

سردار شهید محمود قلی پور

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 8:53  توسط   | 

در این شماره می خوانید:

                        

v      دشتی خالی از فریاد ( درنگی پیش پای مادر شهیدان رنجبر)

v      گمنامان فتح خرمشهر ( حماسه سه شهید عملیات بیت المقدس)

v      تب شهادت ( بازخوانی زندگی شهید جهانگیر مقدادی)

v      ناگفته های سردار شهید مهدی خوش سیرت ( قسمت دوم ـ آزادسازی خرمشهر)

v      صبح فجرآفرینان ( نگاهی گذرا به عملیات بیت المقدس)

v      راز بی نیازی ( مناجات شهدا)

v      یادداشت های سردار شهید محمد اصغریخواه ( قسمت سوم)

v      معرفی سایت کنگره شهدا ( مروری بر بخش های مختلف سایت)

و دهها مطلب خواندنی و به انضمام عکس های جذاب و دیدنی از شهدا

                                       

                                             =================

      ناگفته های شهید خوش سیرت ( قسمت سوم)

جهت عملیات بیت المقدس به طرف اهواز حرکت کردیم و در آن طرف دار خوئین مستقر  شدیم و وقتی به اطراف خود نگاه می کردم جای خالی عده ای از برادران محسوس بود آنهایی که قدر عملیات را دانسته و فرصت را مغتنم شمرده و به آرزو ایشان رسیدند . با همه این اوصاف وقتی به محسن نگاه می کردم قلبم آرام می گرفت چرا که او همه چیز بود و همه چیز داشت اخلاص او در انجام کارهای گردان انسان را بیدار می کرد اراده ی قوی و خدا گونه او در حل مشکلات انسان را قویدل و امیدوار می کرد و از همه مهمتر عبادت و نیایش های او دل هر انسان آزاده ای ر ا منقلب می نمود و او همیشه با کردار و رفتار خود بهترین و موثرترین شخص جهت امر به معروف به بچه ها بود ( آری محسن ! زمانی که در کنارم بودی کفران نعمت کردم و قدر تو را ندانستم و از معلمی که خداوند جهت تهذیب و تکامل ، نصیبم کرده بود نتوانستم استفاده کنم ) ولی برادرم گر چه می دانم با نظر کردن به اعمالم از من تنفر داری اما محسن جان باور کن اگر شما مقربین درگاه خدا فراموشم کنید می ترسم خدا نیز بر من غضب کند . آری برادرم رفتی و من گنهکار تازه از خواب غفلت بیدار شدم و متوجه شدم که بودی و چه بودی ؟ محسن جان بعد از هجران تو تنها ماندم و در برابر همه حوادث یاد تو و اندرزهای تو در بیشتر مواقع نصب العینم بود . ولی برادرم درد اینجاست که جای خالی تو را عده ای از بندگان خدا به ظاهر پر کرده اند و لی امروز که این مطالب را بر روی کاغذ می نویسم بهترین و نزدیکترین دوستم نیزبه من بی اعتماد شده و از من فراری    شده و باز هم یاد  تو و خاطرات گذشته ای که با تو داشتم بهترین یار و همدم من شده و بارها گفته ام که خدایا ای کاش با او میرفتم و یا او پیش من می ماند بهر حال بار دیگر برادران در خیمه ها در انتظار نبردی دیگر بودند و ما می دانستیم که باز هم مثل حمله فتح المبین پیروزیم  چرا که صدای ناله ها و آوای مناجات رزمندگان که در دشت جنوب بگوش می رسید  حاکی از پیروزی دیگری  بود و تازه شروع کار برادران جهت کسب اطلاعات از دشمن همراه با امدادهای الهی بود به عنوان نمونه یک شب برادران اطلاعات به کنار کارون رفتند و هر چه سعی کردند که موتور قایق را روشن کنند موفق نشدند و آن شب بدون اینکه به شناسایی بروند به خیمه ها برگشتند و صبح دیدند موتور سالم و بی نقص می باشد و بعد از مدتی اطلاع یافتند که آن شب دشمن در آن طرف کارون در مسیر حرکت برادران کمین کرده و خداوند بدین طریق برادران رزمنده را از رفتن باز داشت که اگر بچه ها کمین می خوردند عملیات در همان محور لو می رفت ، این بود که ما با اطمینان خاصی به پیروزی ، آماده عملیات می شدیم  و یک روز مانده به شروع عملیات زمانی که در کنار کارون مستقر شده بودیم یکی از برادران روحانی اهل عراق که از فتح المبین با ما بود پرچمی به رنگ سبز آورد و به دستم داد یعنی من از او گرفتم ، و روی پرچم شعار ( لا اله الا الله و محمد رسول الله ) نوشته بود و من و محسن نیت کردیم  که اگر خدا بخواهد پرچم را برفراز گلدسته های مسجد جامع خونین شهر نصب کنیم بعد از انتظار طولانی ولی شیرین و پر هیجان فرمان حمله در شب جمعه یعنی غروب پنجشنبه صادر شد و ...

وداع یاران باز هم رنگی زیبا به جبهه داد وداعی که همراه با اشک عاشقان و مناجات عارفان بود و انسان را از حال عادی خارج می کرد ، و من در حالی که سرم روی سینه محسن قرار داشت به او گفتم:« محسن اگر خدا تو را در این عملیات از من بگیرد چه کار کنم» و او مثل همیشه با آرامش گفت:« از کجا معلوم ؟ شاید سرنوشت و تقدیر ما مثل رجایی و باهنر شود » و بعد فرمود : « تازه خدا هست » و بعد با بقیه برادران حرکت کردیم و در کنار رود پر خروش کارون در فرصتی که تا شروع حرکت باقی بود محسن مثل هفته های گذشته دعای کمیل را سر داد و لی این بار با یک سوز وگداز خاصی می خواند و سربازان مظلوم امام زمان (عج) و فرزندان غریب امام خمینی در آخرین لحظات زندگی خود آنچنان با دعای محسن ناله سر می دانند که آسمان را به گریه و زمین را به خروش وادار کرده بودند ، همه گریه می کردند و  بر روی خاک جهت راز و نیاز با خداوند بزرگ سرها و صورت هایشان را می گذاشتندو تاریخ برای ثبت و ضبط این لحظات دل انگیز عاجز مانده بود و فقط گوش دل عزیزان عاشق زمزمه های آنان ر ا می شنید و در سینه های مظلوم امام زمان (عج) تمامی این صحنه ها ضبط می شد و اما محسن آنچنان ضجه و ناله می کرد که الحق خداوند گویا او را فقط برای نمایش اخلاص در عبادت و بندگی جهت عبرت ما گنهکاران ( من گنهکار ) به ما ارزانی داشته بود . آری بعد از درد دلهای رزمندگان فرمان حرکت صادر شد و برادران به ستون ایستادند و لحظاتی بعد  گامهای استوار و پر صلابت جانبازان امام آرام آرام بسوی میدانهای نبرد بحرکت در آمد و من نیز پرچم را بر دوش گرفتم و چه زیبا بود حرکت رزمندگان بسوی قتلگاههای خون ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:11  توسط   | 

یکی از ماموریت های محوله مهم ستاد کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان برگزاری کنگره عظیم شهداست، از این رو سازمانی برای ستاد کنگره مشخص و وظایفی هم برای افراد سازمان تعیین شده است.

یک شورای سیاست گذاری دارد که نماینده ولی فقیه در استان به عنوان رئیس شورا، استاندار به عنوان جانشین و فرمانده ارشد سپاه استان به عنوان دبیرکل و 10 عضو مرکب از مدیران کل و نهادهای انقلابی است که ستاد کنگره و 10 کمیته هم امورات ستادی آن را برعهده دارند.

سرهنگ متقیان در تشریح اهداف ستاد کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان گفت: اهداف کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان تبیین نظام دفاعی در اسلام، تکریم و بزرگداشت مقام عظمای شهدای هشت سال دفاع مقدس، ابلاغ پیام شهیدان به نسل کنونی جامعه، حفظ و اشاعه فرهنگ و افکار عاشورایی در جامعه، الگوسازی برای نسل جوانان از طریق شناساندن سرداران شهید، ترویج روحیه جهاد وشهادت به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی، احیای روحیه ایثار و فداکاری در تمامی اقشار ملت به ویژه نیروهای مسلح، تکریم خانواده های معظم شهیدان و ایثارگران، حفظ آثار و ارزش های هشت سال دفاع مقدس می باشد.

رئیس ستاد کنگره سرداران و هشت هزار شهید استان گیلان افزود: در نیمه رئیس دوم سال 87 کنگره عظیم شهیدان در استان برگزار می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: برگزاری یادواره های تخصصی، عمومی استان گیلان، تعامل با ادارات، سازمان ها و نهادها، تولید 2660 دقیقه فیلم برای معرفی شهیدان تحت عنوان قدسیان، انتشار ماهنامه ستارگان درخشان، انتشار ویژه نامه های یادواره ها، لوح فشرده سرداران و فرماندهان، حمع آوری14 هزار عکس، راه اندازی سایت کنگره، انتشار بروشورهای ویژه فرماندهان، تهیه بسته های فرهنگی برای راهیان نور، برگزاری کنگره آیت الله ربانی املشی و جمع آوری آثار شهدا از جمله اقداماتی است که تاکنون انجام شده است.

همچنین به همت همه مسئولان، نهادها، سازمان ها، دستگاه ها و مردم در سال 86، 645 یادوراه در سراسر استان گیلان برگزار شد که اکثرا این یادواره ها خودجوش و از دل روستاها و به همت مردم و بسیجیان انجام شده است؛ ستاد کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان از طریق ادارات، نهادها و سازمان های این یادواره ها را مدیریت و امکاناتی در حد وسع خود مساعدت مالی در اختیار آنان قرار داده است.

سرهنگ متقیان ادامه داد: برزگاری پنج یادواره تخصصی و گردانی نظیر یادواره شهدای تخریب، یادواره شهدای قرآنی، یادواره هنرمندان و یادواره های قشری همچون یادواره شهدای زن و زنان ایثارگر در استان در پنج شهر، یادواره شهدای روحانی در شهرهای فومن، رودسر و املش به همراه کنگره آیت الله ربانی املشی و همچنین برگزاری یادواره های شهرستانی بخشی و دهستانی از جمله اقدامات در سال گذشته بوده است.

وی با اعلام اینکه تعامل با ادارات، سازمان ها و نهادها از جمله اقداماتی است که این ستاد در سال گذشته انجام داده است، گفتک تقریبا هر هفته یک مدیر کل استان با اهداف آشنایی سازمان، روش ها، تشکیلات، نیازها، ضرورت های کنگره و جامعه فرهنگی به این ستاد دعوت می شدند و در جوی صمیمی به تبادل نظر می پرداختند.

برگزاری برنامه تلویزیونی قدسیان هفت یکی دیگراز برنامه های این ستاد بود که در سال 86 با همکاری صدا و سیمای مرکز گیلان، 420 دقیقه فیلم برای 30 شهید، هر شهید حدود 14 دقیقه تولید فیلم شد.

برنامه قدسیان هر ساله به صورت مسابقه برگزار می شود و دست اندرکاران تولید فیلم این برنامه برای شناسایی و مصاحبه های شهیدان ( همسران، پدران، مادران، فرزندان، برادران و خواهران) و همرزمان شهید به روستاهای استان عزیمت می کنند.

وی ابراز امیدواری کرد، امسال هشتمین دوره مسابقه تلویزیونی قدسیان نیز با همکاری صدا و سیما به موقع تولید و در شب های ماه مبارک رمضان ازشبکه باران پخش شود. برنامه ای که یکی از پربیننده ترین برنامه های استانی صدا و سیما انتخاب شده است.

سرهنگ متقیان با اعلام اینکه تولید چاپ و نشر ازدیگر برنامه های ستاد کنگره است، افزود: برای ایجاد پل ارتباطی بین رزمندگان دوران دفاع مقدس با نسل کنونی جامعه برنامه های متعددی را در دستور کار داریم و تاکنون 76 فیلم دوران دفاع مقدس ویژه رزمندگان گیلانی تبدیل به دی وی دی و وی سی دی شده و کار مصاحبه با مادران سه شهید و استخراج این گنج های عظیم به پایان رسیده و مصاحبه با مادران دو شهید رو به پایان است.

رئیس ستاد کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان تصریحکرد: تاکنون بهینه سازی اسناد صوتی شهدا و فرماندهان ( 550 مورد) جمع آوری و ساماندهی شده که در نوع خود بسیار قابل توجه و ماندگار است که تاریخ شفاهی رزمندگان گیلانی در جنگ را به تصویر خواهد کشید. وی در تشریح برنامه های سال 87 اظهار داشت: تولید 150 فیلم کوتاه برای معرفی هر چه بیشتر شهدا و پخش آن از شبکه باران با همکاری صدا و سیمای مرکز گیلان.

برگزاری 886 یادواره شهدای شهری، شهرستانی، بخشی، روستایی و تخصصی که از مجموع 886 یادواره، 40 یادواره شهری، 16 یادواره شهرستانی، 30 یادواره بخشی، 800 یادواره روستایی و تخصصی که در سال 85، 524 یادواره در سال 86، 645 یادواره در سطح استان گیلان برگزار شده است که گیلان مقام اول در برگزاری یادواره های استانی سراسر کشور را کسب کرد. وی در ادامه از برگزاری کنگره آیت الله احسان بخش و شهدای روحانی در سال جاری خبر داد و گفت: برگزاری کنگره آیت الله احسان بخش به همراه شهدای روحانی در سال 87، ساخت تابلوها و تندیس های شهدا در 61 منطقه گردشگری، چاپ 30 عنوان کتاب ویژه سرداران و شهدای تخصصی از جمله برنامه های سال 87 ماست.

وی اضافه کرد: در استان گیلان سایت جامعی که فقط به فرهنگ شهادت بپردازد وجود نداشت که سال گذشته این امکان در استان فراهم شد، اوایل سال جدید نیز وبلاگ سایت ایجاد شده است.

این امکانات الکترونیکی به هدف ارتباط بیشتر با ادارات، نهادها و سازمان ها، دانشگاه ها، رزمندگان، بسیجیان و تغذیه نیازهای خبرگزاری ها و مطبوعات از داشته های خود پی ریزی شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 13:52  توسط   | 

گیلان موقعیت ممتازی دارد نه فقط از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی بلکه از لحاظ تاریخی و انسانی . . .

گیلان سرزمینی نابغه پرور است، علمای بزرگ، فقیهان، فیلسوفان ، شاعران وادیبان و صنعتگران و دانشمندان، مردان و زنان از خود گذشته، شجاع در تجربه های گوناگون این کشور سرتاسر تارسیخ این خطه عزیز و پر برکت را انباشته اند.

از بیانات مقام معظم رهبری درد سفر به استان گیلان

افتخار هر ملتی و قومی به چهره های علمی و شخصیت های برجسته آن است و این نشان از گستردگی تاریخ و فرهنگ جامعه دارد.

بی شک یکی از چهره های برجسته فرهنگ و علم، ادب، اندیشه، این سامان، عالم بزرگوار و مجاهد خستگی ناپذیرآیت الله شیخ صادق احسان بخش است. میدان های علم واندیشه، تعلیم و تعلم، جهاد و مبارزه، مقومت و دفاع، چهره مصمم و گام های پرتوان او را خوب به خاطر دارند.

نور وجود و گرمای حضورش روشنگر محفل مؤمنان و کلام و بیانش راهگشای زندگی هر انسان، تهذیب نفس، پاکی اخلاق، شور و شوق، شجاعت کم نظیر و بیداری سیاسی و درک صحیح از زمان شناخت و تعهد و مسئولیت پذیری و مهم تر مجاهدت و ایثارش و همراهی او با امام راحل و رهبر معظم انقلاب و حضور شبانه روزی و خستگی ناپذیر او در جبهه های دفاع مقدس و پشتیبانی بی دریغ او از رزمندگان اسلام، همه و همه سبب شد تا او چهره ای کم نظیر در استان باشد.

آیت الله احسان بخش در روستای لیف شاگرد، سال 1309 دیده به جهان گشود قرآن و ادبیات فارسی را نزد ملای مکتب، شیخ عزت الله طالقانی آموخت. در سال 1324 به رشت آمد و در مدرسه مهدویه سه سال و اندی، نزد اساتیدی مانند شیخ کاظم صادقی، آیت الله شیخ حسین اوحدی و حجت الاسلام وحید خورگامی و دیگر علما و این منطقه صرف و نحو، مقدمات و سطح را به پایان رسانید.

در سال 1327 وارد قم شد و سطوح عالیه و فلسفه و تفسیر را نزد اساتیدی مانند آیات عظام نجفی، صدوقی، مجاهدی و امیر سلطانی و علامه طباطبایی خواند از محضر آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی و آیت الله العظمی گلپایگانی و آیت الله لنگرودی استفاده ها برد.

مرحوم احسانبخش علاوه بر فعالیت های فرهنگی و آموزشی در شهرستان رشت در جریان وقایع سالهای 56.57 رهبری مبارزات علیه رژیم پهلوی را در گیلان بر عهده داشت و از تهدید های و ارعاب ماموران امنیتی نمی هراسید. جلسه های سخنرانی او با استقبال شدید مردم روبرو شد و مبارزان گیلانی علی رغم سختگیری و فشار سازمان امنیت و ماموران پلیس از نقاط مختلف در مجالس وعظ و خطابه ایشان حضور می یافتند.

این فقیه فاضل و دانشمند، همزمان با مبارزات سیاسی لحظه ای از ارشاد خلق و تحقیق و مطالعه غافل نبود و بیش از 60 جلد تالیف در مسائل مختلف دینی  و عرفانی از جمله "آثار الصادقین" را از خود بجا گذاشت وی با توجه به جراهات ناشی از ترور منافقین و هفته ای 3 بار دیالیز روزانه حدود 5 ساعت مطالعه می کرد.

زنده یاد احسانبخش که در راس روحانیت مبارز گیلان قرار داشت همواره خار چشم دشمنان اسلام و قرآن بود و به عنوان نماینده امام (رض) در منطقه گیلان منشاء خدمات ارزشمند و وحدت و انسجام مردم و روحانیت گردید و در سال 1361 توسط گروهک منافقین مورد حمله تروریستی در مسجد کاسه فروشان رشت قرار گرفت که پس از آن دچار بیش از 70 درصد جانبازی شد.

پس از ترور گرفتار عوارض قلبی و کلیوی ناشی از سوء قصد شد و همواره تحت درمان بود در سال 1371 یکبار تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفت و از 28 اردیبهشت سال 80 نیز با تشدید عارضه کلیوی در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران بستری شد و سرانجام در روز دوشنبه 14 خرداد ماه همزمان با سالروز ارتحال ملکوتی مرادش امام راحل (رض) به ملکوت اعلی پیوست.

برای این شهید شاهد و یادگار هشت سال دفاع مقدس همین کافی است که در وصفشان مقام عظمای ولایت برای مردم گیلان در پیام تسلیت می نویسند:

این روحانی بزرگوار و پرتوان (مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای احسانبخش رحمت الله علیه) محور مجاهدت ها  وتلاش های مردم غیور و مومن رشت و استان گیلان و منشاء خدمات فراوانی در سراسر آن منطقه بود و تحرک شبانه روزی و خستگی ناپذیر او، نمونه یی کم نظیر محسوب می شد حضور او در جبهه های دفاع مقدس و پشتیبانی بی دریغ او از رزمندگان دلاور گیلان از یادگارهای فراموش نشدنی آن دوران پر افتخار است و آثار ماندگار او در رشت و سایر شهرهای گیلان موجب نام نیک همیشگی اوست فقدان این روحانی خدوم، برای مردم وجامعه ی روحانیت گیلان، ضایعه بزرگی محسوب می شود.

 

فهرست آثار آیت الله احسان بخش

1. آثار الصادقین.قم: دارالعلم؛1366  1377  ،  35 جلد

2. انقلاب اسلامی در گیلان با استفاده از مدارک و اسناد ساواک و شهربانی گیلان.(بی.م.نا.بی تا)،344ص.

3. تفسیر سوره احزاب و فتنه یهود.(رشت):نشر صادقین، 1378  ،  566ص.

4. تفسیر سوره نحل.(رشت):نشر صادقین،  1377  566ص.

5. تفسیر سوره یوسف (احسن القصص) . (رشت): نشر صادقین،  1378  ،  435ص.

6. خوارج و علل پیدایش آن .(رشت): صادق احسانبخش،   1369  -  1370  ،3ج.

7. سی گفتار(موعظه رمضان).(رشت): نشر صادقین  ، (4)    137  ،  ج.

8. شرح حال شیخ مرتضی انصاری و شاگردان گیلانی ایشان. قم: کنگره جهانی بزرگداشت دویستمین سالگرد تولد شیخ انصاری ، دبیر خانه ؛ تهران: سازمان تبلیغات اسلامی ، 1373  ،  34ص.

9. قیامت از دیدگاه قرآن و احادیث. (رشت): ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان رشت؛ 1373  ،  34 ص.

10. مناسک حج. قم : بی نا ،  1371.

11. نقش دین در خانواده. (رشت): صادق احسانبخش؛  1373  -  1374  ،  2ج.

همچنین آیت الله احسان بخش کتاب های دیگری با این عنوان ها دارد: فلسطین و مردم فلسطین، خاطرات صادق، تفسیر سوره کهف، تفسیر سوره اسراء قرآن و حدیث و شخصیت های بزرگ گیل و دیلم.

آگاهان مجموعه کتاب های آیت الله احسان بخش را 54 جلد در زمینه های مختلف تاریخی و علوم دینی ذکر کرده اند که 35 جلد از این تعداد، آثار الصادقین نام دارد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 8:29  توسط   | 

مراسم بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در تاریخ پنج شنبه 2 خرداد 1387 راس ساعت 10 صبح در محل سالن شهدای رشت و با حضور مهندس قهرمانی استاندار گیلان، سردار هامون محمدی فرمانده ارشد استان گیلان، مدیران کل ادارات استان، فرماندهین محترم قواهای نظامی و انتظامی استان، به همراه خانواده های معظم شهدا و جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و با حضور مردم همیشه در صحنه استان برگزار گردید.

طی این مراسم سردار کوسه چی معاون محترم عملیات نیروی زمینی سپاه پاسداران به ایراد سخنرانی و اهمیت فتح خرمشهر پرداخت. همچنین ایشان با پاسخ گویی به برخی شبهات در خصوص ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، اجتناب ناپذیری جنگ پس از فتح خرمشهر را گوشزد نمود. در ادامه مادر شهیدان تقی و علیرضا ناصحی از رودسر به خاطرگویی از ایام پرافتخار دوران دفاع مقدس پرداختند.

طی این مراسم سرهنگ هوشنگ متقیان، ریاست ستاد کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان ضمن خیرمقدم گویی به حاضرین به ارائه گزارشی از روند اجرای امور و فعالیت های این ستاد پرداخت.

همچنین در ادامه مراسم، برادر حاج رسول خدادادیان به اجرای مداحی پرداخته و حاضرین را به فیض رساند. در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکسی از دوران 8 سال دفاع مقدس نیز برگزار گردید که با استقابل حاضرین در مراسم روبرو گردید.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۷ساعت 13:20  توسط   | 

سردار محمد حسن کوسه چی گفت: پس از فتح خرمشهر همه چیز در دنیا عوض شد زیرا تا آن زمان صدام و حامیانش از موضع برتر و قدرت صحبت می کردند.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، سردار کوسه چی ظهر پنجشنبه در مراسم گرامیداشت یاد وخاطره 260 شهید عملیاتد بیت المقدس و فتح خرمشهر تمام محاسبات آنان به هم خورد و پس از آن نیروهای عراقی در مقابل ایرانیان مایوس  شدند.

وی همچنین با اعلام اینکه فتح خرمشهر شکوفایی اقتدار معنوی ملت ایران اسلامی است ، گفت : ملت ایران برای استقرار  نظام اسلامی تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، خون های زیادی را تقدیم کردند و برای پاسداشت و حفظ آن از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

سردار کوسه چی  بیان داشت: جدایی خوزستان از ایران، خدشه به اصل نظام و تصاحب اروندرود از جمله اهدافی بود که دشمنان در جنگ هشت ساله آن را پیگیری می کردند.

وی همچنین با اعلام اینکه  شرایط  توقف جنگ پس از فتح خرمشهر وجود نداشت، افزود: باید برای آماده سازی نسل جوان، علت آغاز جنگ توسط رژیم بعثی به ایران و دلایل ادامه آن را به خوبی برای آنان تبیین شود.

کوسه چی، سرنگونی انقلاب اسلامی و در خطر افتادن منافع سلطه گران را از دلایل اصلی حمله رژیم بعثی به خاک کشور ایران دانست.

فرمانده دوران دفاع مقدس همچنین در خصوص این شبهه که « ایران در آن زمان باید پیشنهاد صلح را می پذیرفت»، اظهار داشت: در آن زمان چند 10 هزار کیلومتر مربع از خاک ما در اشغال عراق بود در این صورت چگونه ایران می توانست با اشغال قسمت هایی از خاک خود با عراق به مذاکره بپردازد.

وی تصریح کرد: ایران خواستار بازگشت اشغالگران عراقی از خاکهای  خود، آتش بس و مذاکره بود، اما عراقی ها، آتش بس و مذاکره بدون عقبر نشینی را در سر داشتند و هیچ مسئولی در جنگ به ایران پیشنهاد ارائه غرامت نکرد.

کوسه چی  در جواب به این شبهه که چرا ایران پس از فتح خرمشهر باز هم جنگ را ادامه داد، گفت: ادامه دادن جنگ توسط ایران به دلیل این بود که بخش مهمی از کشور ما هنوز در اشغال عراقی ها بود.

معاون عملیات نیروی زمینی سپاه در پایان با اشاره به اینکه در 200 سال گذشته هر وقت جنگی علیه ایران رخ داد قسمتی از سرزمین ما جدا شد ، افزود : بدون تردید دوران دفاع مقدس نقطه درخشان تاریخ ایران است زیرا ذره ای  از خاک ایران به اشغال در نیامد.

رئیس ستاد کنگره ی سرداران و هشت هزار شهید استان گیلان نیز در این مراسم گفت: اوج صلابت و مقاومت ملت ایران در سوم خرداد تجلی یافت.

سرهنگ پاسدار هوشنگ متقیان افزود: سوم خرداد یاد آور مجاهدت و شجاعت مردان و زنان بزرگی است که رسالت خویش را در آن برهه زمانی  با جهاد اکبر به ثمر رسانده و درس عزت، خود باوری و پاسداری از دین و کیان خویش را به ملتهای آزادیخواه آموختند.

وی بیان داشت: آزادی خرمشهر جاودانه ترین یادگار تاریخ هشت سال دفاع مقدس است که با همدلی و همفکری نیروهای بسیج ، سپاه ، ارتش و مردم تحقق یافت.

این مقام مسئول در ستاد کنگره سرداران و هشت هزار شهید استان گیلان ، فتح خونین شهر برگی زرین از صفحات پر افتخار تاریخ ایران است که جلوه زیبای پیروزی نهایی حق بر باطل را به منصه ظهور رساند.

این مراسم به همت ستاد کنگره سرداران و هشت هزار شهید استان گیلان برگزار شد.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:24  توسط   |